Topraklarimizda Yaşamiş Medeniyetler

Mal bulanındır

Moderatör
Katılım
5 Ağu 2020
Mesajlar
385
Beğeni
1,105
Puanları
93
Yaş
41
Konum
Yaşamın Olduğu Heryer
Her hobiseverin bilmesi ogrenmesi gereken kazanim getirisi ve genel kultur amacli bir konudur.
Bu topraklarda kimler nerde nezaman yaşamis.

images (13).jpg

gaspa krallığı: karadeniz bölgesi mö 4000-3000.

truva: kuzeybatı ege. mö: 3800.

akad imparatorluğu: güneydoğu anadolu-mezopotamya. mö:3000-2100.

hattiler: anadolu. mö: 2800-1700



luviler: anadolu. mö:2300-1400.

türki krallığı: doğu anadolu. mö:2300.

hititler: anadolu. mö:2000-1200.

arzava krallığı: batı anadolu-göller yöresi. mö:2000-1300

asurlular: güneydoğu anadolu. mö: 2000-600

kammanu krallığı: çukurova. mö:2000.

kussara krallığı: sivas civarı. mö: 1800.

hurriler: güneydoğu anadolu. mö:1700-1400.

kizzuvatna krallığı: çukurova. mö:1650-1450.

mitanni krallığı: güneydoğu anadolu. mö:1500-1300.

assuwa ligi: batı anadolu. mö 1400-1200.

kolhis krallığı: doğu karadeniz-gürcistan. mö:1350-164.

mira krallığı: batı anadolu-göller yöresi. mö:1300-1200.

kaska krallığı: mö: 1200.

wilusa krallığı(truva): mö: 1200.

seha krallığı: mö: 1200.

hayasa krallığı: orta karadeniz. mö: 1200.

ısuwa krallığı: güneydoğu anadolu. mö: 1200.



masa krallığı: mö: 1200.

lukka krallığı:güneybatı anadolu mö: 1200.

karkisa krallığı: mö: 1200.

hapalla krallığı: mö: 1200.

pala krallığı: mö: 1200.

diaohi krallığı: kuzeydoğu anadolu. mö:1200-800.

frigya krallığı: frigya-bitinya. mö:1200-700

iyonya şehir devletleri: batı anadolu. mö:12.yy-7.yy.

tuvana krallığı: konya ereğli. mö:1200-742.

karya krallığı: güneybatı anadolu. mö:1100-550.

hilakku krallığı: orta anadolu. mö:11.yy.

pattin krallığı: iskenderun. mö:1000.

tabal krallığı: kapadokya. mö 9. yy.

urartu devleti: doğu anadolu-van. mö:850-590.

astakos krallığı: izmit. mö:800-700.

med imparatorluğu: doğu anadolu mö:700-550

lidya krallığı: batı anadolu. mö:700-550.

pers ahameniş imparatorluğu: anadolu. mö:550-330.

kaduene krallığı: diyarbakır-hakkari. m.ö. 430-355



büyük iskender imparatorluğu: anadolu. mö:330-300.

selevkos imparatorluğu: anadolu. mö:310-50.

antigonos krallığı: batı anadolu. mö: 306-168

pontus krallığı: orta ve doğu karadeniz. mö:300-50.

bitinya krallığı: bursa ve çevresi. mö:250-150.

pergamon krallığı: batı anadolu. mö:250-130.

galatya krallığı: orta anadolu. mö:280-70.

part imparatorluğu: doğu ve kuzeydoğu anadolu. mö:250-220.

ermeni krallığı: doğu ve güneydoğu anadolu. mö:190-ms:450.

kommagene krallığı: güneydoğu anadolu. mö:160- ms.17.

roma cumhuriyeti:batı anadolu. mö: 133-25

sophane krallığı: güneydoğu anadolu. mö:100.

roma imparatorluğu: anadolu. mö:25-ms 330.

doğu roma imparatorluğu: anadolu. 330-1453.

gürcü krallığı: kuzeydoğu anadolu. 840 – 978

kaysites emirliği: muş-malazgirt. 860 – 964

vaspurakan krallığı: van. 908 – 1021



şeddadiler: doğu anadolu. 951 – 1174

mervaniler: diyarbakır. 990 – 1085

büyük selçuklu devleti:anadolu. 1071-1142.

saltuklu beyliği: erzurum. 1072-1202

anadolu selçuklu devleti: anadolu. 1077-1307.

klikya ermeni krallığı: çukurova. 1078-1375

çaka beyliği:izmir. 1080-1097.

danişmendliler beyliği:sivas ve çevresi. 1080-1180.

mengücekliler: erzincan-kemah-divriği. 1080-1228

çubukoğulları beyliği:tunceli-elazığ. 1085-1112.

dilmaçoğulları beyliği:bitlis ve çevresi. 1085-1192.

antakya prensliği: antakya. 1098 – 1268

urfa kontluğu: urfa. 1098 – 1149

artuklu beyliği: güneydoğu anadolu. 1100-1410.

ahlatşahlar beyliği: ahlat. 1100-1207.

inaloğulları beyliği:diyarbakır ve çevresi. 12. yy.

latin imparatorluğu: istanbul. 1204 – 1261.

trabzon rum imparatorluğu(pontus): orta ve doğu karadeniz. 1204-1461.



iznik rum imparatorluğu: kuzeybatı anadolu. 1204-1261.

çobanoğulları beyliği: kastamonu. 1227-1309.

karamanoğulları beyliği: konya. 1250-1487.

ilhanlılar: doğu anadolu. 1256 – 1355.

menteşe beyliği: muğla. 1261-1424

inançoğulları beyliği: denizli. 1261-1368.

pervaneoğulları beyliği: sinop. 1261-1322.

sâhipataoğulları beyliği: afyon. 1275 – 1343.

eşrefoğulları beyliği: beyşehir-akşehir. 1280-1326.

candaroğulları beyliği:batı karadeniz. 1292-1461

alaiye beyliği: alanya. 1293-1421.

osmanlı devleti:anadolu. 1299-1922.

karesi beyliği: balıkesir-biga. 1299-1361.

hamitoğulları beyliği: ısparta. 1301-1423.

germiyanoğulları beyliği:kütahya. 1302-1428.

saruhanoğulları beyliği: manisa. 1313-1412.

tekeoğulları beyliği: antalya. 1321-1423.

taceddinoğulları beyliği: orta karadeniz. 14. yy.

bafra beyliği: orta karadeniz. 14. yy.



taşanoğulları beyliği: orta karadeniz. 14. yy.

kutluşahlar: orta karadeniz. 14. yy.

hacıemiroğulları beyliği: orta karadeniz. 14. yy.

kubadoğulları beyliği: orta karadeniz. 14. yy.

aydınoğulları beyliği: aydın-izmir. 1308-1426

eretna beyliği:sivas-erzincan. 1335-1381

dulkadiroğulları beyliği: kahramanmaraş-elbistan. 1339-1515.

ramazanoğulları beyliği: adana. 1352-1608.

akkoyunlular: doğu ve güneydoğu anadolu. 1378 – 1508.

erzincan beyliği: erzincan. 1379-1410.

karakoyunlular: doğu anadolu. 1380 – 1469

kadı burhaneddin ahmed devleti: sivas-erzincan. 1391-1398.

safevi devleti: doğu anadolu. 1501-1736
 
Üst