Ermeni mezarlarından ne çıkar ?

Keskingöz

Yeni Üye
Mezar stelinin zenginliğine göre değişir.
Normal Düzeyli bir Vatandaş mezarında en fazla 3 altın çıkar, o da göz parasıdır.

nasıl yani?

şöyle;

“biz ölülerimizi kefenleyip toprağa bırakırken toprak doyursun gözünü deyip yüzüne bir avuç toprak koruz.
onlarda da para doyursun gözünü bak bir şey götüremedin deyip bırakırlar.”

bu paragraf, bizim büyüklerin anlattığı ama ben bu paragrafa katılmıyorum.

Ataları olan Urartularda da Ölü mezarlarında 2 tane Göz kısma 1 tane de ağız kısıma para bırakılırdı. Atalarından kalma bir gelenek diye düşünüyorum.

Hocam şimdi bizim bu mezarlardan aldığımız paralar bunların etinin çürüyüp yapıştığı paralar mı?

Malesef evet :)))))

Dini rütbeye Sahip Mezarlardan Ne Çıkar;

işte bu biraz tecrübe ister.

bu nerde olur ?

kiliselerin ön arka sağ sol kısımlarında toplam 8 tane olur.

bazen kurucu papaz ön kısımda olur bazen de “Doğu tarafında Haç şeklinde pencerenin altında ;)” bunu da kimse yazmaz iyi not edin :))

başka ?

kiliseyi gören hakim kuzey dağın tepesinde,

başka ?

kaçış tünelinin sonunda (buna denk gelirseniz lahit şeklindedir girişi açarken dikkatli olun o kaçış tünelinin oksiti de öldürücüdür oda girişi de)

burdan ne çıkar?

Boynundaki altın haç kolye kesin çıkar.
asası var ise o çıkar ve bir incil alırsın rütbesine göre. Bir küp içinde de bir şeyler çıkar seni sevindirir.

kadın mezarlarından da bir şey çıkmaz mı?
Çıkar.
sol bilek ve sol ayaklarında yılan şeklinde sarmal bir bilezik çıkar ama bu zengin ise.
sebep; kadınlar şeytan tarafından çabuk kandırılacakları için sol el ve sol ayaklara bu ritüeli uygularsak Papaz’da okursa şeytan ona şey edemez düşünceleri vardır :)))

güldüğüme bakmayın gerçek bu.

bizans kadın mezarlarının hepsinde vardır bu bilek muhabbeti :))

Kadın gariban ise ?

valla incik boncuktan başka bir şey bulamaz rahatsız ettiğin ile kalırsın :/

o yüzden önce tespit kardeşlerim.

Tespitinizi yaptıktan sonra işleme başlayın.
..