vakko

η ζωή συνεχίζεται
Βασιλιάς

Aşağıda Taş Yığma Mezarlar hakkında hazırlanmış olan bilgilendirme amaçlı içerik tarafımıza aittir.Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması kullanılması paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.

Taş Yığma Mezarlar

Taş yığma mezar konusuna başlamadan önce Taş yığmaların aynı zamanda Türklerin antik bir geleneği olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Şamanizm kültüründe güneşi en erken gören yer kutsal yer kabul edildiği için o alana taşlar bırakılır günümüzde bu kalıntılar taş yığma mezar adı altında karşımıza çıkabilir. Kutsal olduğuna inanılan Şaman isimli [ ruhlarla insanlar arasında iletişim kuracağına inanılan kişidir] kişilerin kutsamasıyla bu yığma taşlar kutsal bir mekan olarak dini inançlara eşlik etmiştir.

Diğer bir önemli nokta ise yığma taşların tarla düzenlemesi yapan kişiler tarafından tarlanın herhangi bir yerine tarladan çıkan taşların yığılması sonucu bu tip yığmaları gören kişilerde yığma taşların altında mezar var algısı oluşmaktakdır. Her görülmüş olan yığma taşlar için google üzerinde yapılmış olan taş yığma mezar define işareti yığma taş mezarlar adı altındaki tüm yorumlar fantazi olmakla beraber gerçekle alakası yoktur. Özellikle bu hususa çok dikkat etmek zorundasınız. Aksi atılan her hareket yapılan her çalışma boş ve zaman kaybıdır. Farklı medeniyetler tarafından yığma taşların mezar anıtı, merasim alanı, adak yeri, yön işareti olarak ya da dini ritüeller adı altında kullanıldığını unutmayınız. Arge çalışmalarınızı bu yönde yapınız.

Şamanizm'de kişiler özellikle dağlarda ya da geçitlerde taşları üst üste yığarak kutsal alanlar oluşturmuşlardır. Geçmiş dönemlerde bu şekilde güneşi en erken gören yerler kutsal sayıldığı için bölgeden geçenler bu yığma taşların yanına gelip etrafında üç tur attıktan sonra yığmanın üzerine taş bırakırlar. Bu hareketin yapılmasındaki amaç sembolik olarak kutsal sayılan yığma taşlardan güç ve yolculuk için iyi şans için enerji almaktır. Aynı şekilde bu tip kutsal sayılan yığma taşların olduğu alanlar adak alanları olarak ta kullanılmıştır. Kısaca bu tür yığma taşlar kutsal mekanları sembolize etmektedir. Günümüzde Şamanizm hala devam etmektedir. [ Daha fazla detay isteyen arkadaşlar Şamanizm içeriğini google üzerinde inceleyebilir ]

Alttaki görseller ülkemize aittir. Define taş yığma mezarlar veya anıt mezarlar ile alakalı değildir. Sadece dini bir semboldür.

Öncelikle Taş yığma mezar diye bir mezar tipi yoktur. Bu tarz yığma taşlar Tümülüs mezar çeşitleri arasında bulunan tümülüs ara tip mezarlar olarak geçmektedir. Mezar odası toprağa açılan çukurun içerisine hazırlanır çatı oluşturulur daha sonra çatının üzerine taşlar yığılmıştır. Alttaki örnek görselimiz bir ara tip tümülüs modelidir. [ Her görülen taş yığmalar mezar veya tümülüs değildir ]

Taş yığmalar bulunduğu zaman ne yapılmalıdır ? Bu tarz taş yığmaların çözümü sadece cihaz destekli elinizde net veri olursa çözülür. Öncelik bölge hakkında bilgi sahibi olunması daha sonra cihaz destekli yığma taşların olduğunu yerin analizi ve boşluk tespitleri yapılmalıdır. Tekrar ediyorum arazide her görmüş olduğunuz yığma taşlar mezar değildir. Bu tarz yapılar kolay işler değildir. Eğer mezar için yapılmış bir taş yığması varsa taş yığmanın yüksekliği kadar bir o kadarda alt tarafı vardır.

Google üzerinde paylaşılmış olan taş yığma mezar adı altındaki çoğu görsel ülkemize ait ait olmayan resimler olması yanında taş yığma mezarlarla alakası da yoktur. Dipnot olarak bunu da notlarınız arasına yazınız. Alttaki örnek taş yığma görsellerinde görülmüş olan taş yığınları mezar değildir.

Farklı bir bakış açısı olarak Yahudi mezar geleneklerini de konu içeriğine uygun olduğu için açıklayalım. Antik dönemlerden itibaren insanlar mezarlarına çeşitli kutsal sayılan taşlar bırakmışlardır. Bu gelenek günümüzde hala devam etmektedir. Mezarlara bırakılan çiçekler çabuk solup kayboldukları için geride hiçbir şey bırakmazlar. Yalnız ruh taş gibi sağlamdır. Taşlar sonsuza kadar kalıcı oldukları için mezarın üzerine taş bırakma geleneği buradan gelmektedir. Aynı zamanda mezarı her ziyaret eden kişilerin veya mezarı görüp oraya gelen kişilerin bıraktığı taşlar mezarı koruduğu gibi hayvanların mezarı kazmasını da engellemiş olmaktadır. Mezara bırakılmış bu taşlar zamanla karşımıza ufak yığma yığınları olarak çıkabilir.[ Bu tip mezarlar gariban mezarlarıdır tahrip etmeyiniz. ]

Define Vadisi
Vakko

paflagonyalı74

Yeni Üye
@vakko ustam bizim buralardaki yığmaların yüksekliği zeminden 1.5 , 2 metre arası ama derinlik 7, 8 metre arası yığma bitiyor ben bittiği yere 1.5 metre demir çubuk çaktım çok rahat gitti gitmemesi lazım normalde yani ellenmiş derinliğin 12 14 metre arası diye düşünüyorum dromoslu yığma.

vakko

η ζωή συνεχίζεται
Βασιλιάς
@vakko ustam bizim buralardaki yığmaların yüksekliği zeminden 1.5 , 2 metre arası ama derinlik 7, 8 metre arası yığma bitiyor ben bittiği yere 1.5 metre demir çubuk çaktım çok rahat gitti gitmemesi lazım normalde yani ellenmiş derinliğin 12 14 metre arası diye düşünüyorum dromoslu yığma.
Görsel varsa paylaşırmısınız dediğiniz yerlerin

ragıp

Yeni Üye
Şamanizmde kişiler özellikle dağlarda ya da geçitlerde taşları üst üste yığarak kutsal alanlar oluşturmuşlardır. Geçmiş dönemlerde bu şekilde güneşi en erken gören yerler kutsal sayıldığı için bölgeden geçenler bu yığma taşların yanına gelip etrafında üç tur attıktan sonra yığmanın üzerine taş bırakırlar. Bu hareketin yapılmasındaki amaç sembolik olarak kutsal sayılan yığma taşlardan güç ve yolculuk için iyi şans için enerji almaktır.Aynı şekilde bu tip kutsal sayılan yığma taşların olduğu alanlar adak alanları olarakta kullanılmıştır. Kısaca bu tür yığma taşlar kutsal mekanları sembolize etmektedir. Günümüzde şamanizm hala devam etmektedir. [ Daha fazla detay isteyen arkadaşlar Şamanizm içeriğini google üzerinde inceleyebilir ]

Ustam, emeğine sağlık...
Beni etkileyen ise bu yazı oldu.
Neden? sanırım ben TÜRKÜM :)
Şu güzelliğe bakarmısın?
bu taş yığının etrafında döndüğünde enerji alıyorsun,
şans alıyorsun,
pozitif oluyorsun
yön buluyorsun
dini ibadetini yerine getiriyorsun

kısacası, tamamen maneviyat
tamamen psikolojik bir terapi...

keşke günümüzde de olsa...

Ustam, günümüzde, kırgız ve moğollarda bahsettiğiniz türde taş yığmalar hala mevcut ve işlevini kaybetemeden görevini yapıyor

selametle...

deniz_efe

Γεράκι
Moderatör
Şamanizmde kişiler özellikle dağlarda ya da geçitlerde taşları üst üste yığarak kutsal alanlar oluşturmuşlardır. Geçmiş dönemlerde bu şekilde güneşi en erken gören yerler kutsal sayıldığı için bölgeden geçenler bu yığma taşların yanına gelip etrafında üç tur attıktan sonra yığmanın üzerine taş bırakırlar. Bu hareketin yapılmasındaki amaç sembolik olarak kutsal sayılan yığma taşlardan güç ve yolculuk için iyi şans için enerji almaktır.Aynı şekilde bu tip kutsal sayılan yığma taşların olduğu alanlar adak alanları olarakta kullanılmıştır. Kısaca bu tür yığma taşlar kutsal mekanları sembolize etmektedir. Günümüzde şamanizm hala devam etmektedir. [ Daha fazla detay isteyen arkadaşlar Şamanizm içeriğini google üzerinde inceleyebilir ]

Ustam, emeğine sağlık...
Beni etkileyen ise bu yazı oldu.
Neden? sanırım ben TÜRKÜM :)
Şu güzelliğe bakarmısın?
bu taş yığının etrafında döndüğünde enerji alıyorsun,
şans alıyorsun,
pozitif oluyorsun
yön buluyorsun
dini ibadetini yerine getiriyorsun

kısacası, tamamen maneviyat
tamamen psikolojik bir terapi...

keşke günümüzde de olsa...

Ustam, günümüzde, kırgız ve moğollarda bahsettiğiniz türde taş yığmalar hala mevcut ve işlevini kaybetemeden görevini yapıyor

selametle...
Merhaba ustam, şamanizm Anadolu'da da devam ediyor hala.
Gittiğim yerlerde dağ/tepe başlarında balballar görüyorum hala daha.
😍🇹🇷

Mal bulanındır

Moderatör
Ustam kestane hasadı bitti.Şimdi hayvanlarıma silaj yapıyorum işler yoğun anlayacan ustam.
deveyi dugune cagirmislar
dudagim yirik soyleyemem dabanim boyuk oynayamam demis
seninkide O hesap bahanen cok
en eyisi ben sana iki heykel bi lahit sardiriim hediye paketi :p :cool::rolleyes:;)

Mal bulanındır

Moderatör
Valla ustam hayvanlara silaj yapmassam 1000 tane saman balyesi daha fazla gider sen onu çarp 26 lira ile ne eder artı kesif yem o iş sonrada olur nasipse dağda gezerken evdeki bulgurdan da olmayalım değil mi?
tabi once asıl isler gelir
gomu define herzaman olur once can sona canan