Tabani bize bakan uzun üçgen

Mal bulanındır

KURT KIŞI GEÇİRİR AMA YEDİĞİ AYAZI ASLA UNUTMAZ
Süper Moderatör
Merhaba ustam.
Genel olarak mezarlık özelde de Lidya mezarlığı olduğu yönünde bilgi mevcut.
Kayalık alanda bu işaretin aynısından daha fazla varsa bu varsayımı destekleyecektir.
kagit bardakda karatay yaziyi konya yoresinde lidya lilar ugramamisdir

deniz_efe

Γεράκι
Kayıtlı Kullanıcı
kagit bardakda karatay yaziyi konya yoresinde lidya lilar ugramamisdir
En güçlü dönemlerinde Kızılırmak boylarına kadar hüküm sürmüşlerdir.
Bir de mezar-gömü-sunak vb. şekillerde döneme ve coğrafyaya takılmamak lazım ustam.
Misal tümülüsleri en çok ve önce Trakların kullandığı bilinir.
Traklar Anadoluda hüküm sürmemelerine rağmen Lidya ve Friglerde tümülüsler zirve yapmıştır.
Kültürel etkileşim diyelim.

Mal bulanındır

KURT KIŞI GEÇİRİR AMA YEDİĞİ AYAZI ASLA UNUTMAZ
Süper Moderatör
En güçlü dönemlerinde Kızılırmak boylarına kadar hüküm sürmüşlerdir.
Bir de mezar-gömü-sunak vb. şekillerde döneme ve coğrafyaya takılmamak lazım ustam.
Misal tümülüsleri en çok ve önce Trakların kullandığı bilinir.
Traklar Anadoluda hüküm sürmemelerine rağmen Lidya ve Friglerde tümülüsler zirve yapmıştır.
Kültürel etkileşim diyelim.
hee kız alıp kız vermisligimiz var gibi gibi diyiin yaani

• Konya'nın Yerleşim Birimi Olarak Tarihsel Gelişimini EtkileyenMedeniyetler.
  • M.Ö. Yüzyıl : Hitit Medeniyeti.
  • M.Ö. Yüzyıl : Frig ve KimmerlerMedeniyeti.
  • M.Ö. Yüzyıl : Lidyalılar.
  • M.Ö. Yüzyıl : Pers Medeniyeti.
  • M.Ö. Yüzyıl : Makedonlar.
  • M.Ö. Yüzyıl : Roma Medeniyeti.
  • M.S. 7. Yüzyıl : Sasaniler ve Müslüman Araplar
Karatay ve çumra sınırları içinde Daha önce bilinmeyen bir krallık bu yazıtla ortaya çıktı"
Projenin 3'üncü yılında, bir çiftçinin sulama kanalı inşaatında bulduğu taş yazıtla büyük heyecan uyandıran hikayenin başladığını anlatan Massa, şunları kaydetti:

"Milattan önce 8'inci yüzyıla tarihlendirdiğimiz yazıtla, bilinmeyen krallığın varlığı ortaya çıktı. 'Hartapu' adlı kralın icraatını anlattığı, 1 metreye 50 santimetre boyutundaki Luvice yazıtta, 'Ben büyük kral Hartapu, Frigya ülkesini işgal ettiğimde diğer krallar ülkeme saldırdı. Fırtına tanrısı ve diğer tanrıların yardımıyla bütün kralları yendim' ifadeleri yer alıyor. Kral, kendi nüfus ve gücünü artırmak için bu yazıtı kullanıyor. Bir anlamda zafer anıtı gibi değerlendirilebilir. Daha önce bilinmeyen bir krallık bu yazıtla ortaya çıktı. Milattan önce 800-700 arası. Yani 2 bin 800 yıl öncesinde burada bir krallık varmış. Hitit İmparatorluğu çöktükten sonra imparatorluk bölünüyor. Beylikler dönemi gibi küçük krallıklar var. Kral, Hitit soyundan geliyor."

"Avrupa ve ABD'de büyük ilgi uyandırdı"
KRASP'ın disiplinler arası proje olduğuna dikkati çeken Michele Massa, proje bölgesinin dünyada heyecan uyandırdığını belirterek, "Herkes çok merak ediyor. Avrupa ve ABD'de büyük ilgi uyandırdı. Demir Çağı, Anadolu için bilinmeyen karanlık bir dönem. Bu yeni keşif döneme ışık tutuyor." değerlendirmesinde bulundu.

BulursamKader25

Vefakar
Merhaba ustam.
Genel olarak mezarlık özelde de Lidya mezarlığı olduğu yönünde bilgi mevcut.
Kayalık alanda bu işaretin aynısından daha fazla varsa bu varsayımı destekleyecektir.
Merhaba ustam,
Bu isaretin uzun hatti devaminda ufak bir ucgen mevcut. Bende sizin gibi dusunuyorum, mezar olmali. Lakin bu isareti ilk kez gordugumden paylasayim istedim.

IMG_20201220_001239_380.jpg

IMG_20201220_000751_001.jpg

vakko

Φιλομμειδής
Βασιλιάς

vakko

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Kardasim,
On calisma yaptim dar zamanda.
Mezari buldum sanirim.
Tekrar gidip teyit edecegim inşallah.
Allah utandırmasın abim hayırlısı olsun başarılar 🌹 kendi şahsi işlerimden dolayı bu aralar fazla siteyle ilgilenemiyorum ama takipteyim konuları inşallah yeni yıldan sonra kaldığımız yerden aynı tempo yeni konularla devam edeceğim. Cümleten iyi forumlar dilerim tüm dostlara.

BulursamKader25

Vefakar
Allah utandırmasın abim hayırlısı olsun başarılar 🌹 kendi şahsi işlerimden dolayı bu aralar fazla siteyle ilgilenemiyorum ama takipteyim konuları inşallah yeni yıldan sonra kaldığımız yerden aynı tempo yeni konularla devam edeceğim. Cümleten iyi forumlar dilerim tüm dostlara.
Allah cc kolayliklar versin kardasim.
Dunya mesakkatli yer, ne işi biter nede derdi :)