• ☪ Sitemize Hoş Geldiniz ☪ Forumda Bilgi Alışverişinde Bulunabilmek ve Sitemizde Açılmış Olan Konuların İçeriklerini Görüntülemek İçin Kayıt Olmanız Gerekmektedir.

vakko

η ζωή συνεχίζεται
Βασιλιάς

Aşağıda Osmanlı dönemine ait paralar hakkında hazırlanmış olan bilgilendirme amaçlı içerik tarafımıza aittir. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması kullanılması paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.

Merhaba arkadaşlar. Bu konumuzda günümüzde definecilik sektöründe tokatçıların en çok tercih ettiği yöntemlerden biri olan sahte Osmanlı dönemi altın sikkeleri hakkında sizleri bilgilendirmiş olacağız. Nadir olsa da altın sikke harici bronz ve gümüş sahte sikkelerde piyasada dolaşmaktadır. Aşağıda açık bir şekilde ilgi kanun maddesinde hangi dönem padişahların sikkeleri ve aynı dönemdeki hangi sikkelerin ülkemizde alınıp satılabilir olduğu açık ve net bir şekilde belirtilmiştir. Bu demek oluyor ki bu sikkeyi bulduğunuz zaman bir kuyumcuya gidip rahatlıkla satabilirsiniz. Tarafınıza gelen önden tek bir sikke gösterilmesi ve arkasından bu sikkelerden bende 50 Adet 100 Adet var gibi sana şu fiyata satarım vs. yapılan teklifler dolandırma tokat atma amaçlıdır. Bu kişilerin bu tarz sikkeleri satmak için ihtiyacı olan kişi siz değil bir kuyumcudur. Bu tarz kişilerin tarafınıza sikke satışı hakkında yapmış olduğu teklifler sizleri dolandırma amaçlıdır. Maddi manevi mağdur olmamak adına tarafınıza gelen sikke/sikkeler hakkında bilginiz yoksa bir uzman yardımı almadan kesinlikle tarafınıza bu şekilde dolandırma amaçlı gelen kişilere itimat etmeyiniz. Her zaman önceliğiniz iyi bir araştırma ve net bilgi almak olsun.

Korunması Gerekli Taşınır Kültür ve Tabiat Varlıkları başlıklı 23. maddesinin [a] bendi; Osmanlı Padişahlarından Abdülmecit, Abdülaziz, V. Murat, II. Abdülhamit, V. Mehmet Reşat ve Vahidettin ve aynı çağdaki sikkeler, bu kanuna göre tescile tabi olmaksızın yurt içinde alınıp satılabilirler.

Aşağıda paylaşmış olduğum Osmanlı dönemi paraları ülkemizde alım satımı serbestttir.

Sultan Abdülmecid dönemi basılan bir kaç örnek sikke. [ Tescile tabi olmaksızın yurt içinde Alım-Satımı serbesttir. Sultan Abdülmecid'e ait farklı sikke görsellerine google üzerinde ulaşabilirsiniz ]

Abdülmecid 100 Kuruş 1255/6

Abdülmecid 250 Kuruş 1255/18

Abdülmecid 50 Kuruş 1255/9

Sultan Abdülaziz dönemi basılan bir kaç örnek para. [ Tescile tabi olmaksızın yurt içinde Alım-Satımı serbesttir. Sultan Abdülaziz'e ait farklı sikke görsellerine Google üzerinde ulaşabilirsiniz ]

Abdülaziz 250 Kuruş 1277/9

Abdülaziz 100 Kuruş 1277/7

Sultan V. Murat dönemi basılan bir kaç örnek sikke. [ Tescile tabi olmaksızın yurt içinde Alım-Satımı serbesttir. Sultan V. Murat'a ait farklı sikke görsellerine Google üzerinde ulaşabilirsiniz ]

V.Murad 100 Kuruş 1293/1

Sultan II. Abdülhamid dönemi basılan bir kaç örnek sikke. [ Tescile tabi olmaksızın yurt içinde Alım-Satımı serbesttir. Sultan II. Abdülhamit'e ait farklı sikke görsellerine Google üzerinde ulaşabilirsiniz ]

Abdülhamid 500 Kuruş 1293/29

Abdülhamid 250 Kuruş 1293/27

Abdülhamid 100 Kuruş 1293/17

Abdülhamid 50 Kuruş 1293/17

Sultan V. Mehmed [ Mehmed Reşad ] dönemi basılan bir kaç örnek sikke. [ Tescile tabi olmaksızın yurt içinde Alım-Satımı serbesttir. V. Mehmed'e ait farklı sikke görsellerine Google üzerinde ulaşabilirsiniz ]

M.Reşad 250 Kuruş 1327/2

M.Reşad 500 Kuruş 1327/2

M.Reşad 100 Kuruş 1327/1

Sultan Vahdeddin dönemi basılan örnek bir sikke. [ Tescile tabi olmaksızın yurt içinde Alım-Satımı serbesttir. Vahdeddin'e ait farklı sikke görsellerine Google üzerinde ulaşabilirsiniz ]

Vahdeddin 100 Kuruş 1336/1

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için sitemiz üzerinde yeni konu açarak bizlere sorabilirsiniz.

Define Vadisi
Vakko

Efendi53

Kayıtlı Kullanıcı
bana denk geldi ustam, adamda 3000 tane falan varmış, bir suriyeli de direk bana değil bir arkadaşa söylemiş oda bana sordu, baktım, gramaj falan yanlış, kuyumcuya götürdüm bu altın mı dedim, adam bir ısıya tuttu rengi anında gitti malın, bende arkadaşa dedim, gitsin bu kaçak falan değil kuyumcuya satabilir dedim

Mal bulanındır

Süper Moderatör
bana denk geldi ustam, adamda 3000 tane falan varmış, bir suriyeli de direk bana değil bir arkadaşa söylemiş oda bana sordu, baktım, gramaj falan yanlış, kuyumcuya götürdüm bu altın mı dedim, adam bir ısıya tuttu rengi anında gitti malın, bende arkadaşa dedim, gitsin bu kaçak falan değil kuyumcuya satabilir dedim

Oranın kallavi mallarıda var aslında Savaştan önce İdlib’de memur olan Katılımcı 2, şimdi 10 metal dedektörü ve bu dedektörleri kiraladığı işçilerle kaçak kazılara hem malzeme temin eden, hem de bulunan eserleri satın alan bir kaçakçı haline gelmiş. Yine aynı marka olan dedektörleri 800-1200 dolar arasında fiyatlarla Türkiye’den satın almış. Kazılardan elde edilen her şey, Katılımcı 2 ve iki kazıcı arasında eşit bölüştürülüyor. Katılımcı 2’nin aylık kazancı 200 dolar civarında olsa da, görüşmenin yapılmasından iki yıl önce bu gelir 1300 dolar imiş.
Buldukları eserler daha çok sikkeler. Roma ve Erken Bizans dönemi altın sikkelerinin tanesi 1500 dolara alıcı bulurken, Abbasi sikkelerinin tanesi 150 dolara satılabiliyormuş. Katılımcı 2, Emevi halifesi Abdülmelik döneminden kalma bir sikkenin Körfez’den bir Arap satıcı tarafından 50 bin dolara satıldığını duyduğunu belirtirken, kendisinin de Hama yakınlarında bulunan bir Abbasi sikkesini 1700 dolara satın aldığını söylüyor çokta güzel ekmek yiyenler var hala..