• ☪ Sitemize Hoş Geldiniz ☪ Forumda Bilgi Alışverişinde Bulunabilmek ve Sitemizde Açılmış Olan Konuların İçeriklerini Görüntülemek İçin Kayıt Olmanız Gerekmektedir.

Konya - Zengibar Kalesi [ Ἴσαυρα ]

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

vakko

ἱλάσ θη̣τι τῶν ἁμαρ τιῶν
Βασιλιάς

Aşağıda antik sikkelerin darp edildiği antik kentlerin sikke üzerinde isimlerinin kısaltmalarının çözümü hakkında hazırlanmış olan içerik tarafımıza aittir. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması kullanılması paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.

Antik dönem ismi İsaura [ Ἴσαυρα ] olan antik kent günümüz Konya / Bozkır ilçesi Ulupınar köyü sınırlarında yer almaktadır. Günümüzde antik kent Zengibar Kalesi olarak ta geçmektedir. İsaura [ Ἴσαυρα ] antik kentini çevreleyen surların uzunluğu yaklaşık olarak 4 km, antik kenti koruyan kule sayısı 14. Bölgede arkeolojik kazı yapılmamıştır. Antik kent komple toprak altında bulunmaktadır. Eski bir yazıtta antik kent hakkında kent güçlü surlarla çevriliydi ve Hellenistik dönemin başlarında Perdikkas [ Περδίκκας - İskenderin Generallerinden birisi ] komutasındaki bir orduya karşı uzun süre direnmiş ancak teslim olmayan İsauralılar şehirleriyle birlikte kendilerini de ateşe vermişlerdir yazmaktadır.

Aşağıda paylaşmış olduğum örnek antik sikkeler İsaura [ Ἴσαυρα ] antik kentinde darp edilmiş çeşitli antik sikkelerdir. Antik Sikkeler üzerinde İsaura [ Ἴσαυρα ] antik kentinin isminin antik dönemlerde sikkeler üzerinde nasıl yazılmış olduğunu inceleyebilirsiniz. Elinizde bulunan sikke / sikkeler hakkında forumda yeni konu açarak sikke kimlikleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Roma Caracalla. Antik kent ismi sikke üzerinde ICAYPΩN = ISAURON olarak darp edilmiştir.

Roma Septimius Severus. Antik kent ismi ICAVPΩN = ISAURON olarak darp edilmiştir.

Roma Julia Domna. Antik kent ismi ICAV - PΩN = ISAURON olarak darp edilmiştir.

Roma Geta. Antik kent ismi sikke üzerinde ICAVP - Ω - N = ISAURON olarak darp edilmiştir.

Antik kentte darp edilmiş özerk sikke. Ön yüzde Herakles, arka yüzde aslanın üzerine binmiş elinde kılıç tutan erkek tasviri. Antik kent ismi sikke üzerinde IC - A - V - PΩN = ISAURON olarak darp edilmiştir.

Mal bulanındır

KURT KIŞI GEÇÍRÍR AMA YEDÍĞÍ AYAZI ASLA UNUTMAZ
Süper Moderatör
@vakko ustam burayi yeni kesfettim buraninda ozel parasi varmidir..

Astra Antik Kenti

Astra antik kenti ilk defa 1885'te Sterret tarafından keşfedilmiştir. Sterret sadece yazıtlar üzerinde çalışmış, 7 yazıt bulmuştur. Bu yazıtlardan kentin adının Astra olduğunu tespit etmiştir. Daha sonra bayan Hereward 2 yazıt, 1966'da ise Mitford 16 yeni yazıt bulmuştur. 1992 yılında, birkaç yazıtın okunmasından başka hiçbir bir bilimsel çalışma yapılmayan Astra kentinde Arkeolog Osman Ermişler başkanlığında bir heyet tarafından temizlik ve sondaj çalışmalarına başlanmıştır. Çalışmalar 1993 ve 1994 yılında da devam etmiştir. Kentin planı çıkartılmış, talan edilmiş görünümü kısmen de olsa ortadan kaldırılmış, yapıları tanımlanmıştır; kilise ve auditorium da yapılan kazılar sonucu açığa çıkarılmış; bunların plan ve rölöveleri hazırlanmıştır. Nekropolde iki tipik Isaura karakterli mezar açılmıştır. Kentin kendine özgü bir yönetimi olduğu, Isaura'ya bağlı bir kasaba olduğu yazıtların okunması sonucu kanıtlanmıştır. Açılan seramik fırınından Astra'da Roma Devrinde seramik üretildiği saptanmıştır.

vakko

ἱλάσ θη̣τι τῶν ἁμαρ τιῶν
Βασιλιάς

Astra Antik Kenti

Astra antik kenti ilk defa 1885'te Sterret tarafından keşfedilmiştir. Sterret sadece yazıtlar üzerinde çalışmış, 7 yazıt bulmuştur. Bu yazıtlardan kentin adının Astra olduğunu tespit etmiştir. Daha sonra bayan Hereward 2 yazıt, 1966'da ise Mitford 16 yeni yazıt bulmuştur. 1992 yılında, birkaç yazıtın okunmasından başka hiçbir bir bilimsel çalışma yapılmayan Astra kentinde Arkeolog Osman Ermişler başkanlığında bir heyet tarafından temizlik ve sondaj çalışmalarına başlanmıştır. Çalışmalar 1993 ve 1994 yılında da devam etmiştir. Kentin planı çıkartılmış, talan edilmiş görünümü kısmen de olsa ortadan kaldırılmış, yapıları tanımlanmıştır; kilise ve auditorium da yapılan kazılar sonucu açığa çıkarılmış; bunların plan ve rölöveleri hazırlanmıştır. Nekropolde iki tipik Isaura karakterli mezar açılmıştır. Kentin kendine özgü bir yönetimi olduğu, Isaura'ya bağlı bir kasaba olduğu yazıtların okunması sonucu kanıtlanmıştır. Açılan seramik fırınından Astra'da Roma Devrinde seramik üretildiği saptanmıştır.

Astra antik kenti İsaura - Zengibar Kalesi antik kentine bağlı olan bir kent olarak geçiyor.

vakko

ἱλάσ θη̣τι τῶν ἁμαρ τιῶν
Βασιλιάς

Astra Antik Kenti

ustam astra rahiplerin mekanıymış. Ortasında kartal motifi ile birlikte mızrak ve kalkanın yer aldığı benzer bir yazıtlı mezar steli, Çataloluk Tepesinde bulunan ve yedi rahibin isimlerini listeleyen yazıt falan bulunmuş. Arge için kıyak yer bence.

Mal bulanındır

Süper Moderatör
ustam astra rahiplerin mekanıymış. Ortasında kartal motifi ile birlikte mızrak ve kalkanın yer aldığı benzer bir yazıtlı mezar steli, Çataloluk Tepesinde bulunan ve yedi rahibin isimlerini listeleyen yazıt falan bulunmuş. Arge için kıyak yer bence.
ustam hislerimde yanilmamisim kallavi cillop gibi baakir yer
ufak tefek kazinti eselemeler sayilmaz onlar amatorce gara duzencilerin beceriksizligi yer kalite mukemmel

vakko

ἱλάσ θη̣τι τῶν ἁμαρ τιῶν
Βασιλιάς
ustam hislerimde yanilmamisim kallavi cillop gibi baakir yer
ufak tefek kazinti eselemeler sayilmaz onlar amatorce gara duzencilerin beceriksizligi yer kalite mukemmel
Doğru ve gerçek bilgiler eşliğinde atılan her adım her zaman kişiyi noktaya götürür diğer türlü atılan her adım her zaman kişiyi noktaya değil :poop: götürür.

vakko

ἱλάσ θη̣τι τῶν ἁμαρ τιῶν
Βασιλιάς

Astra Antik Kenti

01.png02.png05.jpg05.png06.png07.jpg07.png08.jpg08.png09.png066.png

BulursamKader25

Vefakar
@BulursamKader25 abi buralar nasıl anlat biraz senden dinleyelim 😁 💰 💰 🌹
Kardasim Bozkir da epey gezdim dolastim amma buraya ugramak nasip olmadi. Duydum amma gidemedim. Birde benim isim bilenen yerlerde degil, gorunmeyen yerlerde dolasmak.
Bu nedenle her hikayenin pesinden gittik 5-6 senedir. Artik yoruldum. Romanin sarikizi olma ihtimali yoksa ben yokum. Evde cay kahve icerim daha iyi :))

Mal bulanındır

Süper Moderatör
Sarikiz olacak
100 kilo olacak.
Daha asagisi olmayacak :))
var ustam
harbiden delikanlica var istedigin
amma sualti batik işidir cok masrafli zahmetli sonuda mutlu sondur parayi bulmak icin bile para gerekiyii bide yuzme bilmek

BulursamKader25

Vefakar
var ustam
harbiden delikanlica var istedigin
amma sualti batik işidir cok masrafli zahmetli sonuda mutlu sondur parayi bulmak icin bile para gerekiyii bide yuzme bilmek
Altin dustu
Gumus dustu
Amerukada enflasyon basladi.
Dolardan ilk kez abd de para kazanmak avantajli hale geldi.
Olan gariban kucuk yatirimciya oldu.
Biz de emekli maasina talim etmeye basladik elhamdulillah :)

Cok masrafli yerler bizi asar kardasim.
Arkadaslar olarak toplam en fazla 7-8 bin ancak harcayabiliriz. Daha fazlasi bize agir gelir. Biz emekli tracker leriz :)))

Mal bulanındır

Süper Moderatör
Altin dustu
Gumus dustu
Amerukada enflasyon basladi.
Dolardan ilk kez abd de para kazanmak avantajli hale geldi.
Olan gariban kucuk yatirimciya oldu.
Biz de emekli maasina talim etmeye basladik elhamdulillah :)

Cok masrafli yerler bizi asar kardasim.
Arkadaslar olarak toplam en fazla 7-8 bin ancak harcayabiliriz. Daha fazlasi bize agir gelir. Biz emekli tracker leriz :)))
tamam onada care var bende bahsettigin paranin 5 binine 7/8 tane yavru kucukbaş al.
500 tl ye ikinciel buyuk cadir al
500tl nakli harcirah vs
500 tl ye gida temizlik vs 10 gun yetcek kadar
1000 tl ikinci el ye ufak portatif el aletleri
kalan parada donuste kullanilsin tum bunlari ucra bi antik kentin ucuna kur onumuz kurban bayrami orda nasip cikar bulunur.her buldugun yatay zeminalti mezarin ustune cadiri kur icinde takil turtikla ustam
hec busey bulamazsan donuste kurbanliklarin hazir olur buyur hepsini 15000 e sater gecersin.
nasil fikir.
tabi ev aile musade ederse arazide kalmana

vakko

ἱλάσ θη̣τι τῶν ἁμαρ τιῶν
Βασιλιάς

Kardasim Bozkir da epey gezdim dolastim amma buraya ugramak nasip olmadi. Duydum amma gidemedim. Birde benim isim bilenen yerlerde degil, gorunmeyen yerlerde dolasmak.
Bu nedenle her hikayenin pesinden gittik 5-6 senedir. Artik yoruldum. Romanin sarikizi olma ihtimali yoksa ben yokum. Evde cay kahve icerim daha iyi :))
Her zaman diyorum sarıdan başkası olmaz sana

0365.jpg

12-Caesars-Gold.jpg

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...