• ☪ Sitemize Hoş Geldiniz ☪ Forumda Bilgi Alışverişinde Bulunabilmek ve Sitemizde Açılmış Olan Konuların İçeriklerini Görüntülemek İçin Kayıt Olmanız Gerekmektedir.

Kim Bu Mezarı Bozarsa Kıyamet Günü Allah'a Hesap Verecektir

vakko

η ζωή συνεχίζεται
Βασιλιάς
Bursa'nın İznik ilçesinde erken Roma dönemine ait lahit mezarların bulunduğu 10 dönümlük zeytinlik te 1500 yıllık oda mezarları keşfedildi. 8 kişiye ait insan kemiklerinin bulunduğu mezar odalarına ait yazıtta "Kim bu mezarı yok ederse kıyamet günü Allah'a hesap verecektir yazısının yazılmış olduğu tespit edilmiş.

Mezar odasını yaptıran aynı zamanda bayanmış. Ölen kocası ve oğlu için yaptırmış. Bir mezarın içinde 6, diğerinde ise 2 insana ait kemikler bulunmuş. Mezarlarda görüldüğü gibi sadece kemik mevcut. Demek ki her mezarda define var diye bir kural yokmuş.

Mal bulanındır

Süper Moderatör
ozaman donem soygunu yemistir
yada bu haberi millete servis edenler yada orayi acan gorevliler milleti yemistir mal cikmamasi imkansiz
bela isi bos is 1760 lardan beri millet catir catir yer acmis citir citirda yemis 7 sulaleside kral gibi miraslardan yasiyo hicbi arkeoya muzeciye sponsor ve resto sirketi dahlindeki insanlarada bisey olmadi hepsi yedigiyle kaliyo bela lanet manet yok anca garip gureba fakir yoksul halki sindirmek icin maabatlarindan uydurduklari korku algisidir tamaamen traş tatava mısırda krallar vadisinde yuzlerce bol altinli mezarlarida bulanlar yasiyo kral gibi ordada ayni senaryo var amma yemiyii millet
.
Tabnit Lahdi
1-Tabnit Lahdi

Sayda (Sidon) kraliyet nekropolünden gelen Tabnit Lahdi, müzedeki en erken tarihli lahit... Baş kısmı çok iri ve omuzlar arasına gömülmüştür. Geniş bir kolye kabartması, boynu ve omuzları örter. Göğüsteki Mısır hiyeroglif yazıtı, lahdin ilk sahibini anlatır. Fenike alfabesiyle yazılan ikinci yazıtta, lahtin ikinci sahibinin Sayda (Sidon) kralı olduğu ve lahdi açacak olanların ne bu dünyada ne de öteki dünyada huzur bulamayacakları yazılıdır. Tabnit'in mumyası da lahdin yanında sergileniyor.
Gövdedeki hiyeroglif kitabesinden lahdin ilk sahibinin Penephtah isimli bir Mısırlı generale ait olduğu anlaşılıyor. Lahdin üzerinde Mısır yazısı ile yazılmış beddua şöyle:"Her kim ola ki, benim lahdimi açar, Allah onun cezasını, belâsını versin." Bunun altında da lahdin ikinci sahibi Tabnit’in Fenike dilinde kitabesi bulunuyor. Kitabede, "Ben Astarte rahibi ve Saydalılar kralı Tabnit. Bu lahit içine gömülüyorum. Ey benim mezarımı bulan kimse! Her kim olursan ol, benim lahtimi açma ve benim huzurumu bozma! Çünkü yanımda ne gümüş, ne altın ne de define var. Bu lahitte yalnızca yatmaktayım. Bana mezar olan bu lahiti açma, bu türlü hareket Astarte’ye karşı büyük bir hakarettir. Eğer benim tebbihimi tutmaz, aksine mezar odamı açar ve huzurumu kaçıracak olursan, yaşayanlar arasında ve güneş altında nesilden ve neshepten mahrum kal ve ölüler arasında yatacak yer bulma" denilen ilginç bir beddua okunuyor.
amma bisekilde yimişler iste elin oglu bulmus mis gibi mal dinlermi buddua nalet malet...

Son düzenleme:

deniz_efe

Γεράκι
Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba, eğer bedduada Allaha vurgu yapılmışsa erken dönem değil geç dönem roma mezarı olduğu sonucu çıkar.
Bu dönemde tek Tanrı ( Allah ) inancı olduğu için net olmamakla beraber mezarlarda eşya olmaması gayet normaldir.
Kültür ve inanışlar bir anda yok olmadığı için zamanla mezarlara eşya koyma geleneği de terk edilmiştir.