Her Karışında Zerresinde Hakkımız Var

Mal bulanındır

KURT KIŞI GEÇİRİR AMA YEDİĞİ AYAZI ASLA UNUTMAZ
Süper Moderatör
cok sevdigim bi laf var
yahudi boş kaldiginda borç defterini karistirirmiş
bizimkide O hesap malum corona gunlerinde paso okumaya verdik kendimizi.ustteki tabir osmanli zamaninda yahudi tuccarlar her bos kaldiginde kimde ne alacagi var onu incelermis hakkini yedirmezmiş veresiye defteri en guzel oyuncagiymis
bu vatanin bireyi olarak bizimde her zerresinde hakkimiz var.tek bi eski sikke buldugunda bile hain adledilen hobiseverlerin heryerde herşeyde hakkı var...iki milyona sponsor olupta yuzmilyonluk mal kaldiran firma olamasakta hakkımız var.

çay sohbetimiz.png https://kvmgm.ktb.gov.tr/ internet sitesinde bulunan ve Bakanlık tarafından yayımlanması uygun görülen Göbekli Tepe Kazı Sonuç Toplantı Tutanakları’na ulaşmaya çalıştım ve 2004-2005-2006-2007-2008-2009-2010-20111-2012 yıllarına ait Göbekli Tepe kazı raporlarını bilgisayarıma indirebildim.
Burada benim için 2010 yılına ait kazı raporu çok önemliydi. Çünkü 2010 yılında Göbeklitepe kazı alanında bir heykel çalınmıştı. Ve raporda bununla ilgili neler yazıldığını merak ediyordum.
Göbeklitepe Kazısı 2010 Yılı Raporu, o zamanki Kazı Başkanı Klaus Schmidt tarafından hazırlanmış ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından 23-28 Mayıs 2011 tarihleri arasında Malatya’da düzenlenen Kazı Sonuçları Toplantısı’nda sunulmuştu. Bakanlık da bu raporu “uygun” bularak 33.Kazı Sonuçları Toplantısı 3’ncü Cilt’de 319:339 (dahil) sayfalarda yayınlamıştı.
Söz konusu raporu heyecanla incelemeye başladım, çünkü çalınan heykel ile ilgili bir açıklama olmasını umuyordum… Ancak raporda bu konudan hiç ama hiç bahsedilmiyordu. Bu duruma çok şaşırmıştım. Göbeklitepe kazı alanından bir heykel çalınmıştı ancak Kazı Başkanı’nın T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunduğu raporda bununla ilgili bir açıklama yoktu.
Ancaaaaaak.. raporun sonunda yer alan resimler arasında beni bir sürpriz bekliyordu.
33. Kazı Sonuçları Toplantısı 3’ncü Cilt’in 333’üncü sayfasında yer alan Resim 4’ün açıklamasında şu ifadeler yer alıyordu: “C yapısı, kırmızı nokta ile işaretli alan kuzey duvarı içinden çalınan heykel parçasının konumunu göstermekte”. Yani Kazı Başkanı, çalınan heykele raporunda yer vermişti. Ancak raporun metin bölümünde bununla ilgili bir açıklama yoktu.
Raporun metin kısmında çalınan heykel ile ilgili tek bir satır yer almaz iken, raporun sonunda bununla ilgili resim bulunması gerçekten ilginç geldi bana.
Bu konu ile ilgili olarak Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasında heykele ait resim ve altında sadece şu açıklama bulunuyor: “Yaklaşık 50 cm büyüklüğünde ve 30-40 kg ağırlığında, alt kısmında insan betimlemesi bulunan kireçtaşı heykelin 25.09.2010 gecesi çalındığı öğrenilmiştir.”

Benim edindiğim bilgilere ve basında yer alan haberlere göre;
– Heykel 25.09.2010 tarihinde bulunuyor, bulunduğu gün bir kısmı ortaya çıkartılıyor ve kazıya ertesi gün devam edilmesi için bu hali ile yerinde bırakılıyor. Sabah kazı alanına gelindiğinde heykelin yerinde olmadığı görülüyor; yani o gece çalınıyor heykel.
– T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu hırsızlık olayından dolayı kazı yetkisine sahip olan ve dolayısı ile kazı alanı sorumluluğu bulunan Alman Arkeoloji Enstitüsü’ne 150.000 TL. ceza kesiyor, bu para ödeniyor ve olay kapatılıyor.
– Bu 150.000 TL’lik bedeli belirleyen de T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından oluşturulan Takdir Komisyonu.. yani bu ülkenin insanları, 12.000 yıllık bir tarihi eserimizin daha doğrusu atalarımızın bize miras bıraktığı tarihimizin değerini parasal olarak belirleyebilmiş.. ne acı değil mi?
– Bu paha biçilmez tarihi eserimiz, kültürel varlığımız da böylece yok olup gidiyor.. ve heykel henüz bulunabilmiş değil.“:
1. Çalınan heykelin önemi ve özelliği neydi? Göbekli Tepe hakkında bazı bilinmezleri gün ışığına çıkaracak unsurları mı ihtiva ediyordu? Özellikle baş kısmında var olduğu aşağıdaki resimde görülen ancak tam olarak anlaşılamayan işaret neydi?
2. Göbekli Tepe 2020 Yılı Kazı Raporunun metin kısmında çalınan heykel ile ilgili bir bilgi bulunmaz iken bu hırsızlık olayını net bir şekilde doğrulayan resim, raporda neden var?
Veya şöyle soralım;
Raporda açıklamalı resmi bulunan hırsızlık olayı hakkında raporun metin bölümünde neden tek bir satır bile açıklama yok?
3. Rapor bu hali ile mi Bakanlığa sunuldu? Bakanlık raporu bu şekli ile mi kabul etti? Bundan başka konuyla ilgili verilmiş daha detaylı bir rapor var mıdır?
4. Raporda çalınan heykel ile ilgili bir açıklama vardı da bu açıklama, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun 43’ncü maddesi esas alınarak yayımlanması (kanundaki ifadesi ile) “gerekli” bulunmadı mı? Cevap “evet” ise, neden?
5. Kazı alanının emniyeti neden alınmamıştı? Bunun sorumluluğu kime aitti?
6. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu hırsızlık olayı ile detaylı bir soruşturma yaptı mı veya dava açtı mı? Soruşturma veya dava sonucunda ne gibi tespitlere ulaşıldı? Sorumlular kimdir? Sorumlular hakkında tazminat olarak parasal ceza verilmesi dışına işlem yapıldı mı, yapıldı ise bu işlemler nelerdir?
7. Yoksa olay sadece 150.000 TL.lik para cezası ile kapatılmış mıdır? 12.000 yıllık tarihimizin değeri bu mudur?
8. Söz konusu heykele 150.000 TL. değer biçen Takdir Komisyonu, bu bedeli neye göre belirlemiştir? Bu konuda vicdanları rahat mıdır?
8. Bu olaydan sonra, benzer hırsızlık olaylarını önlemek için farklı yasal düzenlemeler yapılmış mıdır, yoksa hala sorumluların, “tazminat” adı altında idari para cezası ödeyerek tarihi eser hırsızlık olaylarından kurtulması mümkün müdür?
9. Heykelin çalındığı 25.09.2010 tarihinden bu yana geçen yaklaşık 9,5 yıllık sürede, bulunması için ne gibi çalışmalarda bulunulmuştur/bulunulmaktadır?
10. Bu hırsızlık olayından sonra Alman Arkeoloji Enstitüsü’nün kazı yetkisi neden düzenli olarak uzatılmaktadır? Başka bir heykelin çalınmayacağına veya yok edilmeyeceğine nasıl güvenilmektedir? Varsa buna dair alınan önlemler nelerdir?
11. Bakanlık, Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından Göbekli Tepe’nin diğer alanlarında yapılan kazılardan ne kadar bilgi sahibidir? O alanlarda ortaya çıkarılan eserlerin koruması nasıl sağlanmaktadır? Buna ait Bakanlık tarafından günlük kontrol yapılmakta mıdır ve envanter tutulmakta mıdır? Yoksa her şey Alman Arkeoloji Enstitüsü’nün kontrolü ve inisiyatifi altında mıdır?

gibi aklımıza takılan birçok soru var.
yağmalanan arkeolojik alanlarımızda yaşananlardan ders çıkararak bu gibi olayların tekrarlanmasının önüne geçmeye çalışmak, benzer olayları engellemek için kamuoyunda bilinç oluşturmak, bu hususları sağlamak için de yukarıdaki soruları sormak ve ilgililerden cevaplarını beklemek en doğal hakkımızdır diye düşünüyoruz.

Revenge666

Kayıtlı Kullanıcı
Yanlis hatırlamıyorsam insan betimlemesi olarak yalnızca doğum yapan bir kadın figürü vardi. Gerisi hayvan figürleri. Bunu ilk defa sayende gördüm ve duydum @Mal bulanındır. Yine yanlış hatırlamıyorsam doğum yapan kadın kabartmaydi. Sanırım bu tek insan heykeli. Dediğin gibi paha biçilemez bir esermiş. Şimdi kim bilir dünyanın neresinde. Arkasından el salla.

Mal bulanındır

KURT KIŞI GEÇİRİR AMA YEDİĞİ AYAZI ASLA UNUTMAZ
Süper Moderatör
Yanlis hatırlamıyorsam insan betimlemesi olarak yalnızca doğum yapan bir kadın figürü vardi. Gerisi hayvan figürleri. Bunu ilk defa sayende gördüm ve duydum @Mal bulanındır. Yine yanlış hatırlamıyorsam doğum yapan kadın kabartmaydi. Sanırım bu tek insan heykeli. Dediğin gibi paha biçilemez bir esermiş. Şimdi kim bilir dünyanın neresinde. Arkasından el salla.
ee 150.000 bin tl ceza kesmisler iste
nevyork muzayedesinde 10.000.000 $ dan assaa satilmamistir.
bu olaydan iki sene sona 4 muhur 2 heykel daha kayboldu ordan yetkiliye sorunca koymusuzdur biyere arar buluruz demisti hani laa kacsene gecti nerde muhurler heykeller kolpacilar diye mail attim ses yok

Revenge666

Kayıtlı Kullanıcı
ee 150.000 bin tl ceza kesmisler iste
nevyork muzayedesinde 10.000.000 $ dan assaa satilmamistir.
bu olaydan iki sene sona 4 muhur 2 heykel daha kayboldu ordan yetkiliye sorunca koymusuzdur biyere arar buluruz demisti hani laa kacsene gecti nerde muhurler heykeller kolpacilar diye mail attim ses yok
Cok zorlarsan çıkartırlar bir bizans mühürü aha bulduk işte bu derler. Heykel zaten en kolayı suriyeden kamyon kamyon geliyor bulur bir tane burnu kırık kulağı yamuk heykel aha o da burda bak 12000 yıllık olduğu için kulağı kopmuş der. Miss