• ☪ Sitemize Hoş Geldiniz ☪ Forumda Bilgi Alışverişinde Bulunabilmek ve Sitemizde Açılmış Olan Konuların İçeriklerini Görüntülemek İçin Kayıt Olmanız Gerekmektedir.

Eşkıya İşi Koşturanların İbretlik Sonu

Mal bulanındır

Süper Moderatör
Bursa'daki defineciler 'eşkıyanın hazinesi'ni arıyormuş

BURSA'nın İznik ilçesinde, mağarada define ararken, kazdıkları 30 metre derinliğindeki kuyuda mahsur kalan ve 13 saatlik çalışmayla kurtarılan 6 kişiden Ömer Kocaeşki'nin (35) sağlık durumunun kritik olduğu öğrenildi. Definecilere gözcülük yaptıkları belirlenen ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan 4 kişi, 'eşkıyanın hazinesi'nin bölgede bulunduğu söylentisi üzerine kaçak kazının yapıldığını söyledi. Şüphelilerin üzerinden mağaranın planı da çıktı

Mal bulanındır

Süper Moderatör
Eşkiya Boris kim laaa bide bumu cikti hazirkilerden tatmin olmamislarmi..

Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde, "Eşkıya Boris"den kaldığı inanılan altınları bulmak için izinli kazı çalışmasına başlandı.
Edinilen bilgiye göre, Ahmetbey beldesi Karşıyaka Mahallesi Bağlar mevkisinde kazı çalışmaları, Kırklareli Müze Müdürlüğü görevlileri ve jandarma ekipleri gözetiminde iş makinesiyle devam ediyor. Kazıda, 1800'lü yılların sonlarında yaşadığı ileri sürülen Bulgar "Eşkıya Boris"ten kalma bir ton altının arandığı öğrenildi.

Kazı sahibi M.B, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 100 metrekarelik bir alanda 15 metre derinliğinde bir kazı yapacaklarını ve kazı için bir aylık izinlerinin olduğunu söyledi.

M.B, "Bu benim ilk kazım. Buradaki söylentiler üzerine bu alanı seçerek gerekli izinleri aldık ve kazıya başladık. Eğer burada bir hazine bulursak kanun gereği yüzde 50'si devlete, yüzde 10'u arazinin sahibine verilecek, yüzde 40'ı da bize kalacak. Burada bir ton altın olduğunu düşünüyoruz. Kabataslak bir hesapla 70 milyon TL'lik bir değeri var. Ancak hazine arama işi bataklığa olta atmak gibidir. Biz burada küçük bir ihtimali değerlendiriyoruz" dedi.

vakko

ἱλάσ θη̣τι τῶν ἁμαρ τιῶν
Βασιλιάς

Metal

Âyinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz.
Süper Moderatör
ustam ben beton mikseri getirdim bunların deliklerine beton döktüm ama bunlar sonra bir baktım kırıcı ile betonu da deldirmeye çalışıyorlar bunlara dikiş atsak dikişte tutmaz :cool:
Usta üç türlü:
1. Cahilce hayallere kapilanlar
2. Bile bile insanları galeyana getirenler.
3. Haince nemalananlar.

Birinci guruptakiler mazur gorulse de cahillikleri yüzlerine carpilmali...
İkinci guruptakilere tiz 40 sopa vurula...
Üçüncü guruptakiler ise hiltileri yanlarında değilken beton mikserine atıla cevrile cevrile dökülüp tiz dondurula... 🤣 👊

Mal bulanındır

Süper Moderatör
yaw hee heeee
Ordu ‘da var sayılan 180 kiloluk iki platin kılıç’ın koruduğu, paslanmaz krom yaylarla kılıçların çelik tellerle gerilerek, dar olan girişte gireni kestiği, içinde tonlarca mücevher bulunan bir mağara aranıyor.
-Ordu ve civarında yaşayıp daha sonraları bu toprakları terk eden gayri Müslüm vatandaşların giderken bıraktıkları yanlarında götüremedikleri, sakladıklarına inandıkları kıymetli eşyalar aranıyor.
-Yine yıllardır Semen Obası ve Maden Obası civarlarında iki papazın civar kiliselere ait altınlarını 12 Katır yükü ile getirip, gizlediği bir mağara aranıyor. Su kenarında suyu saptırarak gizlenen mağaranın suyun altında kaldığını ırmağın iki gün altın rengi aktığı da söylenen yalanlar arasında.
-Yine Boztepe Yaraşlı arasında bir mağara aranıyor.
-Çaka’da Yason’da Altın post aranıyor.
– Boloman’da tonlarca altın, Mesudiye’de, Çambaşı’nda herkes yıllardır arıyor. Kurşunçalı’da kazan gölünde aranıyor.

Mal bulanındır

Süper Moderatör
@Mal bulanındır Fatsa ile Perşembe arası baya hayal işi arama hala mevcut ustam... Ben balık tutmaya gidiyim oralara O işlere bakmiyim.. :giggle: çiseli selalesine de pikniğe gidiyim...
oralarda oltayla balik avlayani bile gaza getirip pofpoflayip reis diyilar
sonada adam katir yuku altin pesine dusiyii amman ha sen gaza gelme
katir teper gomu kayar kaydirirlar aman allah muhafaza

Mal bulanındır

Süper Moderatör
evet anliyorum bizde sizi seviyoruz
Defineciler 5 yıl sonra yine 40 deve yükü hazinenin peşinde

BALIKESİR'in Bigadiç İlçesi'ne bağlı Yörecekler Mahallesi'nde, 40 deve yükü altın gömülü olduğu söylenen arazide, 5 yıl önce aranan, ancak bulunmayınca sonlandırılan kazı çalışmaları, bu kez farklı kişilerce yine resmi makamlardan alınan izinle tekrar başladı.
Bigadiç'e 7 kilometre mesafedeki eskiden köy olan Yörecekler'deki 40 deve yükü altın olan bir mağara olduğu söylentisi, 5 yıl önce definecileri harekete geçirdi. Bir araya gelen 5 kişi, defineyi aramak için 5 yıl önce Balıkesir Müze Müdürlüğü ve diğer gerekli yerlerden izinleri aldı. 5 kafadarın jandarma eşliğinde yürüttüğü iş makineli kazı çalışmalarında umulan olmadı. Herhangi bir hazineye ulaşılamadı.
5 yıl sonra bu kez de Artvinli Muhammet Dalgıç ve Bigadiçli Halim Maviş, kolları sıvadı. Balıkçı olan Halim Maviş'in, altın bulunduğuna inanılan mağara yakınındaki Simav Çayı yatağında yaptığı dalışın ikinci kez hazine avını başlattığı öğrenildi. Sualtında mağaraya bir girişi fark eden Maviş, arkadaşı Muhammet Dalgıç ile resmi makamlardan izin aldı. Jandarma eşliğinde bölgede tekrar kepçeyle kazıya başlandı. Kazıyı öğrenen çevre ilçelerden birçok kişi de çalışmaları izlemek için bölgeye akın etti. Şantiye alanına dönen arazide define arayanlar, köylülere yiyecek ve içecek gibi çeşitli ikramlar da sundu. İş yapmayan köy kahvehanesi de yoğunlukla tekrar dolup taştı.
KÖYLÜLERE YARDIM SÖZÜ
Kazıyı yapanlardan Halim Maviş, "Yüzerken, mağaraya bir kapı geçidini suyun altında gördüm. Resmi kazı yapmaya karar verdim. Mevlit, kurban kesimi ve hayır eşliğinde sıra dışı bir kazı yapmak istedim. Ben en azından 60-70 ton altın bekliyorum. Buraya gelenleri önce duamla ve sevgimle ödüllendireceğim. Yürücekler köyü bana 20 sene baktı. Allah nasip ederse, ben de onları bol bol ödüllendireceğim. İnşallah köylülerin her ihtiyacını yapacağım. Buraya yerleşeceğim inşallah" dedi.
Kazı ortağı Muhammet Dalgıç, "Ben Artvin'den geldim. Arkadaşlarla böyle bir düşüncemiz vardı. Sağ olsun Halim ağabey öncülük etti, bana. Şansımızı deniyoruz. Bu bölgeye yatırım yapmayı düşünürüm" dedi.
Önceden kazı yapanlardan İbrahim Duru, "Çok fazla söylenecek bir şey yok. Biz bundan önce niyetlendik. Yaptığımız çalışma sonucu bir şey elde edemedik. İnşallah hayırlısı olacak" dedi.
Vatandaşlar merakla çalışmaları izlerken, define avcılarının yatırım vaatleriyle heyecanlandı.