• ☪ Sitemize Hoş Geldiniz ☪ Forumda Bilgi Alışverişinde Bulunabilmek ve Sitemizde Açılmış Olan Konuların İçeriklerini Görüntülemek İçin Kayıt Olmanız Gerekmektedir.

Bu Sikkeleri çözen bilen var mı acaba ?

aga_0074

Kayıtlı Kullanıcı
Ustalarım bu sikkeleri 1 ci , 2 ci diye yazar kime ait olduğunu ve hangi medeniyet ve yıl olarak yazabilirsiniz size zahmet aralara rahmet olsun....

Ekli dosyalar

aga_0074

Kayıtlı Kullanıcı
1.sıradakşi belirsiz olan para danyal peygamerin kabrinin kazısı sırasında buldum ve muzeye teslim ettim...onlarda hiç bir sekilde kime ait olduğunu bulamadılar ve tarihini bilemediler kataloklardan araştırdıar ve bulamadılar....sonra bn diyarbakr arkeoloji müzsine götürdüm ve orda aynı sonuçla karşılaştım...ve sonuç para yine bende kaldı...koleksiyonerlik olduğu için geri teslim etmedim..eger tarihi ve kime ait olduğu bilinseydi muzeye hibe edecektim...

vakko

ἱλάσ θη̣τι τῶν ἁμαρ τιῶν
Βασιλιάς
resimdeki sıralamayı en üstten soldan sağa doğrumu yaptınız
ilk sıra tek sikke arka ve ön diğerleride o şekilde. sıralama en üst 1.sıra sonra 2.sıra sonra 3.sıra sonra 4.sıra olarak
1.sıradakşi belirsiz olan para danyal peygamerin kabrinin kazısı sırasında buldum ve muzeye teslim ettim...onlarda hiç bir sekilde kime ait olduğunu bulamadılar ve tarihini bilemediler kataloklardan araştırdıar ve bulamadılar....sonra bn diyarbakr arkeoloji müzsine götürdüm ve orda aynı sonuçla karşılaştım...ve sonuç para yine bende kaldı...
değersiz sikke hatıra olarak saklayın

Mal bulanındır

Süper Moderatör
1.sıradakşi belirsiz olan para danyal peygamerin kabrinin kazısı sırasında buldum ve muzeye teslim ettim...onlarda hiç bir sekilde kime ait olduğunu bulamadılar ve tarihini bilemediler kataloklardan araştırdıar ve bulamadılar....sonra bn diyarbakr arkeoloji müzsine götürdüm ve orda aynı sonuçla karşılaştım...ve sonuç para yine bende kaldı...koleksiyonerlik olduğu için geri teslim etmedim..eger tarihi ve kime ait olduğu bilinseydi muzeye hibe edecektim...
ustam belkide bilgi kirliligine denk gelmisindir
danyal peygamber kuranikerimde gecmesede antik yazilarda var .hristiyanlar ve muslumanlar ona karsi inanclidir.ilk hz. omer hz.ali mezari gorup inceleyip acilamiyacak kuvvette bir yapiyla mezari yaptirmislar uzeride mozaige benzer tasli renkli suslemeler mevcut.danyal devri m.ö.700/800 yillarda yasamis o tarihte bolgede pers roma babil paralari heryerde gecermis ilk gorseldeki obje O devrin parcasidir
bi rivatete gore resto esnasinda iki turk kazi iscisi mezardan parca koparmaya calisirken agir rahatsizlanmis sona duzelmisler

aga_0074

Kayıtlı Kullanıcı
ustam belkide bilgi kirliligine denk gelmisindir
danyal peygamber kuranikerimde gecmesede antik yazilarda var .hristiyanlar ve muslumanlar ona karsi inanclidir.ilk hz. omer hz.ali mezari gorup inceleyip acilamiyacak kuvvette bir yapiyla mezari yaptirmislar uzeride mozaige benzer tasli renkli suslemeler mevcut.danyal devri m.ö.700/800 yillarda yasamis o tarihte bolgede pers roma babil paralari heryerde gecermis ilk gorseldeki obje O devrin parcasidir
bi rivatete gore resto esnasinda iki turk kazi iscisi mezardan parca koparmaya calisirken agir rahatsizlanmis sona duzelmisler
kazı esnasında been oordaydım ustam..o rivayet değil gercek..o kafayi yiyen deli olan vatandaşın köyüne gittim bizzat kendim oturdum sohbet ettim adam tam anlamıyla uçmuş....nereye baksam kesik bir baş görüyoorum diyor...diğerini de akıl hastahanesinde şuan...

Mal bulanındır

Süper Moderatör
bayılıp kacan ve bir birine saldıran işçileri de saymıyorum...
sen orda hangi sfatla bulunuyodun
kazi işcisimi gozlemcimi ne gorevle ordaydin birebir mezarin boyutunu ustundeki renkli taşli katmani yada iki mt ye seksen santim orme altin ortuyu gordunmu fikir alisverisi ve genel kultur amacli aydinlat diye soruyom

vakko

ἱλάσ θη̣τι τῶν ἁμαρ τιῶν
Βασιλιάς
Belirsiz dediğim ilk sikke Julia Paula Kilikya/Tarsus darp. Sikke arka yüz Elagabalus ve Julia Paula ayakta.
6977593.jpg

aga_0074

Kayıtlı Kullanıcı
sen orda hangi sfatla bulunuyodun
kazi işcisimi gozlemcimi ne gorevle ordaydin birebir mezarin boyutunu ustundeki renkli taşli katmani yada iki mt ye seksen santim orme altin ortuyu gordunmu fikir alisverisi ve genel kultur amacli aydinlat diye soruyom
Kimse o kabrin okadarina inemedi ve göremediler , kabre yaklaşıldığında zaten olaylar patlak vermeye başlandı...şuan kabre 2 MT kala kazılar durdu zaten ve Allah'ın peygamberi bu zamanın kirli ellerinin kabrine degmesine müsade eder mi.. ...

aga_0074

Kayıtlı Kullanıcı
Benim oradaki sıfatım işçi olarak değil sadece bir kac sevdiğimiz insanların aracılığı ile gittim..yoksa oraya yaklaşmayı bırak önünden gecemiyorduk...