Bu nedir var mı bilen?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Efendi53

Kayıtlı Kullanıcı
IMG_2821.jpg

birde sağda var bişe ama onun resmini çekemedik, unuttum orada güzeldi. zor gir define vadisinden ustalar ama 1 resim yükledim tıkandı sanki

Efendi53

Kayıtlı Kullanıcı
şu resime dikkat lütfen? be ne olabilir ki? ustalarım yuvarlayalımmı ? yani aşağıya şu topuInkedIMG_2829_LI (2).jpgIMG_2822.jpg

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Metal

Âyinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz.
Süper Moderatör

Efendi53

Kayıtlı Kullanıcı
@Metal usta teşekkürler ilginize kardeşim; burda sizin gördüğünüzden çizdiğinizden çok daha fazlası var inan, ama benim en çok dikkatimi çeken şu koca kafa en sağda çizdiğiniz yer oldu, bir resim daha ekleyeceğim, onu da bir görüünüz bakalım, bu da resimdeki vadinin devamı burnunda delik varIMG_20201012_095654 (2)_LI.jpgIMG_2830_LI.jpg

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

ragıp

Kayıtlı Kullanıcı
Sitede bir çok tecrubeli usta var iken benim gibi yeni üyeye pek söz düşmez ama.. bizde bir kaç kelam edelim dostlar. sadece bu resim değil de biraz daha geniş açıdan bakalım...
Arkadaşlar, kahramanlık simgesi olarak ta kabul edilen, (aslan, kartal, ayı) ve benzeri heykel türü işaretler, ve insan yüzünü işaretlerin hemen arkasında genelde kral mezarı bulunur....
Kral mezarlarının ön kısmında ki bu heykelimsi hayvan figürlerine ise MEZAR BEKÇİSİ diyoruz...
Saygılar

ragıp

Kayıtlı Kullanıcı
yanlış bilgilendirmemek adına yazıma ekleme yapma gereği duydum.
Arkadaşlar, her hayvan figürünün arkasında da kral mezarı aramak ta yersizdir.
Medeniyet dediğimiz, o hayvan figürlerinin büyük çoğunluğu ise, yön vermek maksatlı yapılmıştır.
bu iş çok dallanıp budaklanacak bea..
yazdıkça, gözümde farklı manzaralar canlanıyor...

Mezar bekçisi olarak adlandırığımız Hayvan figürleri hakim tepenin zirvesinde olur...
mezar bekçisinin yanından, doğaya baktığımızda ise çok geniş bir manzaraya hakim olduğunu görürüz....
Mezar bekçisi olan hayvan fiğürünün alt kısmı genelde düzlüktür, ova.....
Mezar bekçisi olan hayvana, baktığı yönden, ulaşmak oldukça güçtür.....

Mal bulanındır

KURT KIŞI GEÇİRİR AMA YEDİĞİ AYAZI ASLA UNUTMAZ
Süper Moderatör
Medeniyet dediğimiz, o hayvan figürlerinin büyük çoğunluğu ise, yön vermek maksatlı yapılmıştır.

Mezar bekçisi olarak adlandırığımız Hayvan figürleri hakim tepenin zirvesinde olur...
mezar bekçisinin yanından, doğaya baktığımızda ise çok geniş bir manzaraya hakim olduğunu görürüz....
Emsal örnek görsel varsa yuklenirse iyi olur hayvan figürü yanında arkasında altında mezar tespiti içeren açılmış yer varsa hobiseverlere katkı olur

Mal bulanındır

KURT KIŞI GEÇİRİR AMA YEDİĞİ AYAZI ASLA UNUTMAZ
Süper Moderatör

Bayan kabartması bulunan bu mezarın girişindeki yazı
Çevirisi yapıldığında, "Ebeveynleri, Hieronymos ve Laodike'nin oğlu olan ve 23 yaşında ölen, anne-baba sevgisi dolu Avidius Antiokhos'u hatırası için onurlandırdılar" ifadeleri mevcut genelde onure edici yada şahsiyetin kimliğine dair yazıtlar birçok kaya oda mezar girişinde mevcuttur

Efendi53

Kayıtlı Kullanıcı

@ragıp abi çok teşekkür ediyorum, kıymetli ustam sizin dediğiniz tarifler genelde uyuyor ancak baktığı yön geniş bir arazi boş ama ova değil rampa bazı resimlerde görünüyor bir de her yer kırık taş, çakıl gibi orda yürümek bile sıkıntı, hemen önden kışımn akan yazın kuruyan bir dere var, mekanın önünde de çok büyük bir su kaynağı var şelale gibi fışkırıyor yerden

Efendi53

Kayıtlı Kullanıcı
İcraat tunne abi.
Doğa fotoğrafçısı gibi dolaşıp durma artık :)
Bir yeri gözüne kestir, 20-30 tanede foto çek
elbirliği ile çözelim inşallah. :)
icraat tunne mi? abi olurmu, yaz sıcaklarında ara verdim, çok sıcak nefes almak bile zor oluyor, ancak bu tarafa gelirsen icraat bakarız, her zaman beklerim :love:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...