• ☪ Barış, sağlık, mutluluk, kardeşlik ve huzur dolu bir dünya ümidiyle. Kurban Bayramınız mübarek olsun.☪

Bilgi Lütfen.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Blue Ways

Kayıtlı Kullanıcı
Selamlar Ustalar
@vakko Ustam galerimde uzun zamandır duruyordu forumada görsel amaclı paylaşayım dedim
Merak ettim ne yazdığını bu yazit eski bi su kemerinin yakınında
Ve açıkçası şunuda merak ediyorum bu roma su kemerlerine hac vs böyle kitabeler ne için yapılmış işçilikleri cok güzel örnek te atabilirim bi haç
Ve kemeri yapan işçiler yapmış diycem de onlarda neden uğraşsin ki tuaf
Bilgi verirsen sevinirim ustam
Saygılarr

Ekli dosyalar

vakko

ἱλάσ θη̣τι τῶν ἁμαρ τιῶν
Βασιλιάς
Selamlar Ustalar
@vakko Ustam galerimde uzun zamandır duruyordu forumada görsel amaclı paylaşayım dedim
Merak ettim ne yazdığını bu yazit eski bi su kemerinin yakınında
Ve açıkçası şunuda merak ediyorum bu roma su kemerlerine hac vs böyle kitabeler ne için yapılmış işçilikleri cok güzel örnek te atabilirim bi haç
Ve kemeri yapan işçiler yapmış diycem de onlarda neden uğraşsin ki tuaf
Bilgi verirsen sevinirim ustam
Saygılarr
oradaki harfleri sen görüyormusun usta EIKEΩ harici ? haç koruma için yapılmıştır başka bir anlamı yoktur usta. Örnek orada çalışan işçiler koruma amaçlı kemerin bir kenarına + kazıyabilir.

Blue Ways

Kayıtlı Kullanıcı
oradaki harfleri sen görüyormusun usta EIKEΩ harici ? haç koruma için yapılmıştır başka bir anlamı yoktur usta. Örnek orada çalışan işçiler koruma amaçlı kemerin bir kenarına + kazıyabilir.
EIKEΩ
TovecYL
Lı9w
Ustam @vakko benim gördüğüm bu şekilde bi anlamı varmı
Daha net olmadi uygulamadan
Ustam korumada ola bilir evet
Saygılar ustam

vakko

ἱλάσ θη̣τι τῶν ἁμαρ τιῶν
Βασιλιάς
EIKEΩ
TovecYL
Lı9w
Ustam @vakko benim gördüğüm bu şekilde bi anlamı varmı
Daha net olmadi uygulamadan
Ustam korumada ola bilir evet
Saygılar ustam
okuduğum sadece ilk satır EIKEΩ ikinci satır TOU anlamı ve demek, başka belli değil ne yazarsam yalan olur LI9w böyle bir yazıt olmaz

Blue Ways

Kayıtlı Kullanıcı
okuduğum sadece ilk satır EIKEΩ ikinci satır TOU anlamı ve demek, başka belli değil ne yazarsam yalan olur LI9w böyle bir yazıt olmaz
Eyvallaha Ustam @vakko
Ustam bi tarih sever olarak merak ettim
Bidaki gidişte üstünden kömür ile karalarım yazıyı net olur inşallaha
Saygılarr usta
Varolasın

vakko

ἱλάσ θη̣τι τῶν ἁμαρ τιῶν
Βασιλιάς
Eyvallaha Ustam @vakko
Ustam bi tarih sever olarak merak ettim
Bidaki gidişte üstünden kömür ile karalarım yazıyı net olur inşallaha
Saygılarr usta
Varolasın
Örnek görsel taş kesimi yapılan alanda işçiler için koruma ve dua amaçlı haç işareti. Define ile alakası yoktur.

7QZ6c4.jpg

Blue Ways

Kayıtlı Kullanıcı

Örnek görsel taş kesimi yapılan alanda işçiler için koruma ve dua amaçlı haç işareti. Define ile alakası yoktur.

Ekli dosyayı görüntüle 4550
Eyvallaha ustam Saolasin emeğine sağlık koruma amaçlı ama malesef bazı insanlar bu haçlarda bişe olduğunu sanıp zarar veriyor tarihe üzülüyorum
Saygılar Ustam

Ekli dosyalar

Mal bulanındır

KURT KIŞI GEÇİRİR AMA YEDİĞİ AYAZI ASLA UNUTMAZ
Süper Moderatör
Eyvallaha ustam Saolasin emeğine sağlık koruma amaçlı ama malesef bazı insanlar bu haçlarda bişe olduğunu sanıp zarar veriyor tarihe üzülüyorum
Saygılar Ustam
bak boyle dedin gozlerim yaşardi
cok pis yemin etmisler orda
sana bisey buldurnucaklarmis taaaki
sen net kesin yerini soyleyene kadar
istiranca ormanini seviyim senin mevkn nere konum atta accuk bakak 😜 :p😜

Blue Ways

Kayıtlı Kullanıcı
bak boyle dedin gozlerim yaşardi
cok pis yemin etmisler orda
sana bisey buldurnucaklarmis taaaki
sen net kesin yerini soyleyene kadar
istiranca ormanini seviyim senin mevkn nere konum atta accuk bakak 😜 :p😜
Eyvallaha dobra ustam varol
Vala ustam ben bilinçli hobi severim boşa uğraş etmem ben gezime tarihi görmek icin çıkıyorum buluntularida araştırıyorum boş vaktim var o vakit te nette ve siz ustalardan bilgi ediniyorum benim icin medeniyet işlerini öğrenmek herşeyden önemli
Istirancanin ormanida suyuda güzeldir ustam
Insana bol oksijen depolar
Ustam karadenize doğru oralarda yer sehri efsaneside dolanıyor
Bi araştırmışın ustam @Mal bulanındır bu taraflarda yer şehri olasılığı varmı 😉

Mal bulanındır

Süper Moderatör
Eyvallaha dobra ustam varol
Vala ustam ben bilinçli hobi severim boşa uğraş etmem ben gezime tarihi görmek icin çıkıyorum buluntularida araştırıyorum boş vaktim var o vakit te nette ve siz ustalardan bilgi ediniyorum benim icin medeniyet işlerini öğrenmek herşeyden önemli
Istirancanin ormanida suyuda güzeldir ustam
Insana bol oksijen depolar
Ustam karadenize doğru oralarda yer sehri efsaneside dolanıyor
Bi araştırmışın ustam @Mal bulanındır bu taraflarda yer şehri olasılığı varmı 😉
bak haaala hedef saptiriyin
desene tokatin sefaatli ilcesi cumra köyu gibi net adres ver
sorun yok ben zaten bilisim subedeyim sen gonullu vermezsen ben alirim kapi no ya kadar bilirsin 😜 :p😁:cool:

Blue Ways

Kayıtlı Kullanıcı
bak haaala hedef saptiriyin
desene tokatin sefaatli ilcesi cumra köyu gibi net adres ver
sorun yok ben zaten bilisim subedeyim sen gonullu vermezsen ben alirim kapi no ya kadar bilirsin 😜 :p😁:cool:
Buyur ustam trakyam misafir perverdir 🙂
Ustam sole soyleyim
Anastasios Surları olduğu bölge de istiranca köy de o bölgede bna 1 saatlik araçla uzaklıkta hayırdır ustam bisemi yakaladınız bu bölgede kıymetli mi bizde süs sandık bu işaretleri

Mal bulanındır

Süper Moderatör
Ustam sole soyleyim
Anastasios Surları olduğu bölge de istiranca köy de o bölgede bna 1 saatlik araçla uzaklıkta hayırdır ustam bisemi yakaladınız bu bölgede kıymetli mi bizde süs sandık bu işaretleri
gece dönus yapcam sana ustam bukonunun altina yazarim

Mal bulanındır

Süper Moderatör
Ustam sole soyleyim
tarif ettigin surlar hicte bos degilmis
Silivri, Çatalca, Terkos civarında gözüne duvar parçaları çarpanlar bunun bir savunma suru olacağını akla pek getirmez. Çünkü hemen hemen hepimizin aklında “sur” deyince sadece İstanbul surları vardır. Bölgedeki tek sur da budur diye düşünürüz. Bu nedenle bahsettiğim bölgede gözümüze çarpanları hiç bu açıdan merak etmemişizdir.

Kendi adıma ben, bu duvar parçalarının varlığını öğrendiğimde “bu ne?!” diye sordum ve bir iki kitap karıştırdım. Öğrendim ki; bu duvar parçaları, vaktiyle İstanbul’u Trakya’dan gelme ihtimali olan akınlara karşı korumak için inşa edilmiş. Toplamda 56 kilometre uzunluğa sahipmiş ve Silivri’den başlayıp Karadeniz kıyısına kadar çıkıyormuş. Yani Marmara Denizi ile Karadeniz’i birleştiriyormuş.

Yine kaynaklardan öğrendiğime göre hükümranlık dönemi 491 ile 518 yılları arasını kapsayan Bizans İmparatoru Flavius Anastasius (I. Anastasius)tarafından yaptırılmış. I. Anastasius, Roma İmparatorluğu’nun I. Leo hanedanından geliyormuş ve tarih tarafından, ülkeyi istikrara ve refaha kavuşturan çok zeki, yetenekli, iyi eğitim görmüş, kültür seviyesi de oldukça yüksek bir isim olarak biliniyor.

Bizans bu surlar sayesinde Hun ve Bulgar akınlarını durdurup, o zamanki ismiyle Konstantinopol’ü korumuş. Yine dönem ismiyle “To Makron Teikhos” veya çoğul olarak “Ta Makron Teikhe” denilen ve Türkçe’ye “Uzun Duvar” olarak çevrilen bu surlar, Bizans’ın tarih sahnesinden çekildiği döneme kadar da işlev görmüş.

Silivri Belediyesi’nin hazırlamış olduğu Silivri Kent Rehberi’nden öğrendiğime göre ise; İstanbul’un yaklaşık olarak 65 km. batısında bulunan bu surlar, başlangıç noktasından itibaren Silivri’nin 6 kilometre batısından, deniz kenarından başlayarak Çamurlu Dere’nin doğu kıyısını izleyip günümüzde E-5 karayoluna kadar uzanıyormuş. Buradan Yapağca ve Alipaşa köylerinin batısından geçerek Yapağca-Fener yolunun Küçükkılıçlı köyüne ayrılan sapağına varıyor. Bundan sonra Fener yolunun doğu kenarı boyunca uzayıp 245 metre yükseklikteki Çilingirtepe’yi aşarak Karanlık Ayazma Mevkisine ulaşıyor. Burada ise düzgün bir hat takip ederek Gümüşpınar köyünün ve Ferahtepe’nin doğusu istikametinde ilerleyip Terkos Gölü’ne kavuşuyor. Ardından Karamandere üzerinden geçerek Karacaköy’den Karadeniz sahilindeki Evcik’e ulaşıyor ve Evcik iskelesi yanında denizle buluşuyormuş buda parasi @vakko ustam daha iyi analiz ederanastasiusun parasi miss gibi.jpg

Blue Ways

Kayıtlı Kullanıcı
tarif ettigin surlar hicte bos degilmis
Silivri, Çatalca, Terkos civarında gözüne duvar parçaları çarpanlar bunun bir savunma suru olacağını akla pek getirmez. Çünkü hemen hemen hepimizin aklında “sur” deyince sadece İstanbul surları vardır. Bölgedeki tek sur da budur diye düşünürüz. Bu nedenle bahsettiğim bölgede gözümüze çarpanları hiç bu açıdan merak etmemişizdir.

Kendi adıma ben, bu duvar parçalarının varlığını öğrendiğimde “bu ne?!” diye sordum ve bir iki kitap karıştırdım. Öğrendim ki; bu duvar parçaları, vaktiyle İstanbul’u Trakya’dan gelme ihtimali olan akınlara karşı korumak için inşa edilmiş. Toplamda 56 kilometre uzunluğa sahipmiş ve Silivri’den başlayıp Karadeniz kıyısına kadar çıkıyormuş. Yani Marmara Denizi ile Karadeniz’i birleştiriyormuş.

Yine kaynaklardan öğrendiğime göre hükümranlık dönemi 491 ile 518 yılları arasını kapsayan Bizans İmparatoru Flavius Anastasius (I. Anastasius)tarafından yaptırılmış. I. Anastasius, Roma İmparatorluğu’nun I. Leo hanedanından geliyormuş ve tarih tarafından, ülkeyi istikrara ve refaha kavuşturan çok zeki, yetenekli, iyi eğitim görmüş, kültür seviyesi de oldukça yüksek bir isim olarak biliniyor.

Bizans bu surlar sayesinde Hun ve Bulgar akınlarını durdurup, o zamanki ismiyle Konstantinopol’ü korumuş. Yine dönem ismiyle “To Makron Teikhos” veya çoğul olarak “Ta Makron Teikhe” denilen ve Türkçe’ye “Uzun Duvar” olarak çevrilen bu surlar, Bizans’ın tarih sahnesinden çekildiği döneme kadar da işlev görmüş.

Silivri Belediyesi’nin hazırlamış olduğu Silivri Kent Rehberi’nden öğrendiğime göre ise; İstanbul’un yaklaşık olarak 65 km. batısında bulunan bu surlar, başlangıç noktasından itibaren Silivri’nin 6 kilometre batısından, deniz kenarından başlayarak Çamurlu Dere’nin doğu kıyısını izleyip günümüzde E-5 karayoluna kadar uzanıyormuş. Buradan Yapağca ve Alipaşa köylerinin batısından geçerek Yapağca-Fener yolunun Küçükkılıçlı köyüne ayrılan sapağına varıyor. Bundan sonra Fener yolunun doğu kenarı boyunca uzayıp 245 metre yükseklikteki Çilingirtepe’yi aşarak Karanlık Ayazma Mevkisine ulaşıyor. Burada ise düzgün bir hat takip ederek Gümüşpınar köyünün ve Ferahtepe’nin doğusu istikametinde ilerleyip Terkos Gölü’ne kavuşuyor. Ardından Karamandere üzerinden geçerek Karacaköy’den Karadeniz sahilindeki Evcik’e ulaşıyor ve Evcik iskelesi yanında denizle buluşuyormuş buda parasi @vakko ustam daha iyi analiz ederEkli dosyayı görüntüle 4568
Ustam öncelikle çok tesekur ederim emeğine sağlık
Evet kayalardan suprizler alinmiş ustam cok gördüm ondan çok şüpheliyim bu surlara vs
Ve ustam bildigim kadariyla cin seddin sonra en uzun set trakyada ustam doğu roma batı roma sınırı deriz biz
Hepsini gezdim ustam surların en büyüğü kemerin gümüşpinarda
Cok sey var bizim bu tarafta ustam birde gezdiğim yerlerden güzeli de inceğiz mağaralari sanırım manastır ora meşhur kemal sunalın davora filimin çekim yeri ordada cok eski tarih olmuş ustam arastrin bakın
Saygılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...